Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka Mestská časť Košice - Pereš

NAPÍSALI O NÁS

POLYFUNKČNÝ OBJEKT PEREŠ

Začatie stavby

 

Obchodné centrum Pereš je najväčšou investíciou v histórii mestskej časti Košice – Pereš a má byť hotové do roka. OC ponúkne pre obyvateľov Pereša, Lorinčíka a najbližšieho okolia širokú a komfortnú občiansku vybavenosť pod jednou strechou. Nové priestory pre svoju činnosť si v ňom nájde Miestny úrad Košice - Pereš, moderný supermarket, poliklinika, lekáreň, veterinárna ambulancia, petshop, hobby market, kvetinárstvo, pizzeria, piváreň, kaviareň, výroba a predaj cukroviniek.

Súčasťou polyfunkčného objektu bude aj upravená priľahlá verejná zeleň vrátane vybudovania nových 44 parkovacích miest.   Obyvateľov mestskej časti a samosprávu Pereša nebude stáť táto investícia žiadne finančné prostriedky – všetky investície znáša investor K&C Group s.r.o., ktorý na prenajatom pozemku mestskej časti v zmysle verejne obchodnej súťaže postaví polyfunkčný objekt vrátane Miestneho úradu s rozlohou 150 m² a ďalšej občianskej vybavenosti na svoje náklady.

 

17.10.2016 - 11:28

Zdroj: kosickespravy.sk


 

Krajské mesto Košice 2014

Krajske_mesto_Kosice_2014.pdf(5.9 MB)Košice a mestské časti 2014

KOŠICE V ČÍSLACH rok 2013

Krajske_mesto_Kosice_2013 (1).pdf(3.8 MB)Košice a mestské časti

STARÉ STĹPY ELEKTRICKÉHO VEDENIA NAD PEREŠOM ZMIZNÚ

stĺpy

(Záhrady a pozemky pri domoch budú mať vyššiu cenu. Foto: Ivan Fleischer)

 

ZDROJ: Košice dnes 18.2.2015

Nenápadné, bezproblémové jednohlasné „za“ mestských poslancov dokáže občas napraviť aj staré krivdy. Jednoducho urobili dobrú vec. Podarilo sa to pri jednom z posledných hlasovaní na minulotýždňovom rokovaní košického mestského zastupiteľstva.

Hlasovalo sa o odpredaji majetku Mesta Košice, konkrétne elektrického nadzemného vzdušného vedenia, vrátane 60 kusov podperných stĺpov v úseku Haniska – Ľudvíkov dvor spoločnosti Východoslovenská distribučná. Išlo o stĺpy a vzduchom vedené káble elektrického vedenia 22 kV v dĺžke 6 km, ktoré dlhé roky otravovali a znepríjemňovali život občanom, cez ktorých pozemky viedli.

KONIEC STRAŠIAKOM V ZÁHRADÁCH

Poslanci odsúhlasili predaj tohto vedenia, ktoré je v havarijnom stave, energetikom za jedno euro. Faktom je, že rekonštrukcia vedenia, ktoré patrilo mestu, bola vyčíslená na približne jeden milión eur. Energetická spoločnosť kúpou preberie nielen starostlivosť za údržbu vedenia, ale bude môcť posilniť aj rastúce potreby napájania.

Dôležité z pohľadu občanov je, že to znamená úplné zdemontovanie všetkých starých drevených stĺpov a asi 5 km káblov, ktoré roky „strašili“ v záhradách niekoľkých desiatok obyvateľov Pereša a ostatných vlastníkov parciel.

Patrí medzi nich aj Mária Schulzová, ktorá sa snažila nežiadaného bremena zo záhrady, patriacej ešte rodičom, zbaviť už od roku 1984! Už vtedy ich rodina podala prvé sťažnosti na vtedajší energetický závod, aby stĺpy odstránil. „Je to dobrá správa, ale úprimne, po toľkých rokoch trápenia sa z nej neviem tešiť. Toľkokrát som počula, bude to, bude to, a nič sa neudialo,“ povedala nám energická a stále aktívna dôchodkyňa.

Vzdušné vedenie bolo súčasťou stavby električkovej trate do vtedajších železiarní VSŽ. Vybudovali ho ešte v roku 1967. Tiahlo sa nad osídlenou časťou, čo ohrozovalo obyvateľov. Nehovoriac o tom, že vtedy si nikto od nich nepýtal súhlas na stavbu, ani na následnú údržbu. Stávalo sa, že energetici preskakovali ploty a orezávali ovocné stromy vlastníkov, ktoré sa dotýkali elektrického vedenia.

NEPOMOHLI SŤAŽNOSTI ANI SÚDY

Až doteraz nepomohli súdy, ani petície. Pani Schulzová využila všetky legálne možnosti. Súdnou cestou sa dostala až po rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. V roku 2008, uznajúc argumenty sťažovateľov, ich odkázal na ministerstvo hospodárstva. To v roku 2013 rozhodlo, že Dopravný podnik mesta Košice musí problém odstrániť.

Napriek stanovenej lehote sa nič neudialo. Prečo? Pre vysoké náklady na prekládku elektrického vedenia. Podľa starostu Pereša Jozefa Karabina v hre sa ocitli aj iné energetické spoločnosti, ale nakoniec z toho nič nebolo. „Až februárové rokovanie mestského zastupiteľstva posunulo problém. Schválený návrh je veľmi reálny, mesto ušetrí za prekládku napätia a predá ho spoločnosti, ktorá má o to záujem. Ako starosta to vítam a som rád, že konečne odbremení vlastníkov a zhodnotí ich parcely,“ povedal pre košice:dnes starosta Pereša Jozef Karabin.

Hoci časový harmonogram demontáže zatiaľ nie je známy, podľa Karabina pôjde len o niekoľko mesiacov. Zdôraznil, že mestu sa podarilo vyriešiť dlhoročný problém, ktorý trápil najmä obyčajných ľudí.

VIERA HORNIAKOVÁ


 

SPOR O IHRISKO NA PEREŠI NEKONČÍ

 

 

Ihrisko

Foto: Ivan Fleischer

ZDROJ: Košice dnes 17.2.2015

Naposledy na februárovom mestskom zastupiteľstve. Opäť však neúspešne. Ukončenie dlhotrvajúceho problému sa znova odsunulo. Mestská časť Západ so zámenou pozemkov nesúhlasila, pretože išlo o stavebné pozemky, ktoré vie sama výhodne prenajímať.

Perešanský ihriskový problém začal v roku 2006. Vtedajší starosta dostal upozornenie, že časť pozemku, na ktorom hrávajú miestni futbalisti, užíva mestská časť neoprávnene. Žalobu podal Roman Romanec, druhý aktér sporu, ktorý sporných 18 árov kúpil od rodiny reštituentov.

„Vedome kúpil túto časť, ktorá bola už vtedy v územnom pláne zakreslená ako ihrisko,“ uviedol pre košice:dnes súčasný starosta Pereša Jozef Karabin.

Nový majiteľ mestskú časť zažaloval za neoprávnené užívanie a spätne žiadal nájomné za tri roky. Na parcele, o ktorú sa Romanec súdi, bola už pri kúpe umiestnená futbalová bránka a sporná časť bola súčasťou ihriska.

Mestská časť pozemok prestala užívať v roku 2007. Presunula oplotenie aj bránku. „Vlastne sme odvtedy jeho parcelu neužívali. Choďte sa pozrieť, aká je za tie roky zarastená,“ poznamenal starosta. Zdôraznil, že ak by Romanec súdny spor vyhral, vznikol by mu nárok len okolo 5-tisíc eur a nie niekoľkonásobne viac, ako žiada.

Romancove zámery sa nám napriek snahe nepodarilo zistiť. Firmy, v ktorých figuroval v Obchodnom registri, už nefungujú alebo boli zrušené. Miesto jeho trvalého pobytu taktiež neplatí. V súčasnosti je prihlásený bez uvedenia konkrétnej adresy na MČ Terasa. Takýto postup je obvyklým riešením pre bezdomovcov.

Starosta Pereša bude trvať na tom, aby súčasťou dohody s Romancom bolo zastavenie súdnych konaní. „Budem žiadať, aby ešte pred podpisom zmluvy pán Romanec stiahol všetky súdne žaloby týkajúce sa ihriska a netrval na finančnej náhrade.“


 

AKO SME DOPADLI VĎAKA ROZHODNUTIU SÚDU

Sud_rozhodol_v neprospech_MC.pdf(139.1 kB)Sud_rozhodol_v neprospech_MC.pdf
Ako_v_Kocurkove.pdf(148.5 kB)Ako_v_Kocurkove.pdf
Rozsudok_KS.pdf(129.6 kB)Rozsudok_KS.pdf


4962597

Úvodná stránka